Jdi na obsah Jdi na menu
 


V letošním roce dosáhla ostravská zoo dalšího mimořádného chovatelského úspěchu. Poprvé ve své historii zde bylo úspěšně odchováno mládě supa hnědého. Mládě se vylíhlo sice již 28.4., ale teprve nyní je dobře viditelné pro návštěvníky. Tyto velké dravé ptáky chová ostravská zoo s přestávkami již od roku 1960. Odchovek je o to cennější, že mládě je od počátku odchováváno pouze svými rodiči, tedy bez zásahu člověka, a výrazně se tak zvyšují šance na jeho další zapojení do reprodukce, příp. na jeho úspěšné vypuštění do volné přírody. 

Sup hnědý obývá horská pásma až do výšky 4000 m n. m. v oblasti střední Asie a Pyrenejského poloostrova. Zalétá ale i do střední Evropy. Rozpětí křídel může dosáhnout až 285 cm a hmotnost až 12 kg. Zbarvení je čistě hnědé, kořen zobáku je ale namodralý. Supi hnědí hnízdí na stromech, výjimečně na skalách. Samice snáší jedno vejce, které oba jedinci střídavě zahřívají 52 až 55 dní. Supi jsou mrchožrouty, občas loví malé obratlovce. 

Tak jako u řady jiných dravců, došlo také u supa hnědého k výraznému poklesu populace v přírodě a nyní je klasifikován jako zranitelný. Proto obdobně jako tomu bylo u orlosupa bradatého (viz novinky z 2.6. 2009), tak také v případě supů hnědých se ostravská zoo hodlá se svými odchovky zapojit do již úspěšně běžícího repatričního programu návratu tohoto majestátního dravce do vybraných lokalit v Evropě, konrétně ve Francii a na ostrově Mallorca. Na ostrově Mallorca byla populace v roce 1980 tvořena posledními 20 ptáky, ale díky jejímu posílení zvířaty odchovanými v lidské péči vzrostla na současných 70 ptáků. Ve Franci, kde byl sup hnědý vyhuben, byl zahájen repatriční program v roce 1992, v roce 1997 došlo k prvnímu hnízdění vypuštěných ptáků.

O tom, zda bude naše mládě zařazeno do repatriačního programu se právě v těchto dnech jedná s koordinátorem programu. 

O mimořádnosti odchovu svědčí i to, že v tomto roce se podařilo v celé Evropě odchovat pouze dvě mláďata.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář