Jdi na obsah Jdi na menu
 


Obrazek

Dnes po sedmé hodině ranní se z naší zoologické zahrady vydalo na cestu mládě supa hnědého, které se zde vylíhlo 28. dubna jako historicky první odchované mládě tohoto druhu v Zoo Ostrava. Cílem jeho cesty jsou francouzské Alpy, kde bude v oblasti Verdonského kaňonu vypuštěno do volné přírody, aby tak posílilo tamní populaci supů hnědých.


Když jsme o vylíhnutí supa informovali (viz novinky z 3. srpna), ještě nebylo jasné, zda tento zařazen koordinátorem chovu supů hnědých do již úspěšně běžícího tzv. repatriačního projektu návratu tohoto majestátního dravce do vybraných lokalit v Evropě, konkrétně ve Francii a na ostrově Mallorca. Na ostrově Mallorca byla populace v roce 1980 tvořena posledními 20 ptáky, ale díky jejímu posílení zvířaty odchovanými v lidské péči vzrostla na současných 70 ptáků. Ve Franci, kde byl sup hnědý vyhuben, byl zahájen repatriační projekt v roce 1992. V roce 1997 došlo k prvnímu hnízdění vypuštěných ptáků. Nakonec bylo po konzultacích s koordinátorem rozhodnuto, že náš sup bude v rámci tohoto projektu vypuštěn na výše zmíněnou lokalitu.

 

Pro naši zoo je to mimořádná událost, jelikož jsme se mohli, podobně jako v případě mláděte orlosupa bradatého před pár měsíci, opět aktivně zapojit do konkrétní pomoci vybranému, v přírodě Evropy ohroženému živočišnému druhu. I zde se jedná nejen o ocenění práce zaměstnanců Zoo Ostrava, ale i vynikající propagaci našeho města i celé České republiky. Především je ale tento počin naplněním jednoho z hlavních cílů moderních zoologických zahrad a konkrétní nápravou škod způsobených přírodě lidskou činností.


Mláděti byla před cestou odebrána krev pro analýzu DNA, abychom znali jeho pohlaví, a aplikován identifikační nezaměnitelný mikročip. Poté bylo naloženo do přepravní bedny a pracovníci Zoo Ostrava se vydali na cestu. 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář