Jdi na obsah Jdi na menu
 


2sSamičky se narodily 1. 7.  2008Otcem mláďat je samec Dandilion, který k nám přišel z francouzské zoo, matkou je samice Minka, ze Zoo Arnhem (Nizozemí).  

Levharty cejlonské chová ostravská zoo od roku 1977. Do roku 1991, kdy se levharti naposled rozmnožili, odchovala zoo celkem 13 mláďat.

Letošnímu narození mláďat předcházelo mnohaleté hledání vhodného páru v rámci evropských zoologických zahrad.

Jelikož je výchova mláďat záležitostí matky, zůstává samec oddělený, což odpovídá přirozenému způsobu života levhartů v přírodě.

Levhart cejlonský je středně velkou kočkovitou šelmou a je dnes bohužel díky pytláctví a úbytku přirozeného prostředí na pokraji vyhubení.

Chov levhartů cejlonských v evropských zoologických zahradách řídí koordinátor chovu, který mimojiné rozhoduje také o přesunech jednotlivých zvířat ke geneticky vhodným partnerům. V rámci mezinárodní spolupráce se přesuny zvířat mezi zoo uskutečňují zcela zdarma. Také naše dvě samičky budou v budoucnu přesunuty do některých z evropských zoologických zahrad zapojených do programu.

Důvod pro téměř půlroční zpoždění se zasláním zprávy o narození mláďat je ten, že v případě samice Minky se jedná o její první mláďata. Samice i mláďata projevovala zpočátku poměrně velkou plachost, a proto jsem se rozhodli nechat až do konce minulého týdne uzavřenou část pavilonu šelem. Návštěvníci tak mají nyní mnohem větší šanci mláďata zahlédnout.

Obrazek


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář