Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zhruba rok poté, co se naše šimpanzí rodina rozrostla o nového člena – malou samičku Beiru, která se narodila 10. května 2009 samici Hope, porodila další samička Zira své první mládě. Už víme, že šimpanzí miminko je také samička a přišlo na svět 17. června. Otcem je stejně jako u Beiry samec Sebastian, který k nám přišel v roce 2008 ze zoo v polském Krakově.

 

Pro 13letou Ziru a samozřejmě i pro pracovníky zoo je to velká událost – Zira se stala mámou poprvé a od začátku se o své mládě pečlivě stará a kojí ho. Svůj vzor má právě v samici Hope, která je zkušená máma dnes již dvou mláďat. Pozorování péče o mládě starší a zkušenější samicí bylo pro Ziru velice důležité a zatím se zdá, že vše probíhá bez komplikací.  

 

Zira nosí a chová mládě na břiše, ale trpěliví návštěvníci jej mají možnost pozorovat. Dobře je vidět např. při komentovaném krmení šimpanzů, které probíhá každý den ve 13:00 hod.

 

Pokud půjde vše jako doposud, proběhnou v průběhu prázdnin křtiny malé samičky. O termínu Vás budeme včas informovat. Pokud byste se chtěli stát jejími adoptivními patrony a zúčastnit se křtin, pak nás můžete kontaktovat na tel.: 596 243 316 nebo prostřednictvím emailu info@zoo-ostrava.cz. Ze získaných peněz vybavíme venkovní výběh šimpanzů dalším prvkem pro zpestření jejich života v lidské péči. 

 

Skupina šimpanzů bohužel stále obývá naprosto nevyhovující prostory v pavilonu primátů. V budoucnu by se ale měli dočkat nového bydlení – komplexní přestavbou starého pavilonu vodních ptáků vznikne moderní chovatelské zařízení odpovídající přísným standardům současných zoologických zahrad. Spolu s šimpanzi zde budou k vidění i další africké druhy zvířat, které čelí ve volné přírodě ohrožení. Komplex ponese název Pavilon evoluce a my věříme, že se do něj šimpanzi přestěhují co nejdříve. V roce 2008 byla tato akce zařazena do Integrovaného plánu města (IPRM) a v loňském roce byla zpracována projektová dokumentace pro územní řízení. Náklady na zpracování činily téměř 810 tis. Kč a byly hrazeny z investiční dotace statutárního města Ostravy, zřizovatele naší zoo.

ObrazekObrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář