Jdi na obsah Jdi na menu
 


V minulém týdnu jsme Vás informovali o potvrzené březosti našich dvou samic slona indického Johti a Vishesh. Obě samice jsou nyní v 5 měsíci a na narození mláďat si budou muset ještě více než rok počkat. Sloní mámy totiž nosí svá mláďata 21 až 23 měsíců, a patří tak k rekordmankám ve zvířecí říši. Samec Calvin, který se v naší zoo úspěšně zabydlel, by se tak na jaře 2011 mohl dočkat prvních dvou potomků v České republice. A možná nejen jich!

 

Calvin, který je otcem již 11 mláďat (7 se narodilo v evropském chovu, 4 pak v Kanadě), je považován za velmi cenného a plodného samce. Je také jedním z mála slonů, kterým je v Evropě odebíráno sperma pro umělou inseminaci. Ta se provádí u samic, které nemohou zabřeznout přirozeným způsobem, protože nejsou chovány společně se samcem. Vybudovat chovné zařízení pro samce je velice nákladné a chov sloních samců je také mnohem náročnější než chov samic. Proto jsou v některých zoologických zahradách chovány pouze samice. Je však nutné počítat s rizikem, že pokud slonice nezabřezne do 13 až 20 let věku mohou vést pozdější snahy o reprodukci k závažným zdravotním komplikacím. Právě proto se u mladých a perspektivních zvířat přistupuje k umělé inseminaci. Jednou ze samic určených pro umělou inseminaci je také Delhi z ústecké zoo. Po provedení nezbytných vyšetření bylo rozhodnuto provést umělou inseminaci u Delhi letos na podzim. Jako dárce spermatu byl zvolen právě náš Calvin.

 

Ve středu 28. října je rozhodnuto o provedení umělého odběru spermatu, Delhi by měla být připravena k oplodnění. Do naší zoo přijíždí tým specialistů z institutu IZW Berlín (Institute for Zoo and Wildlife Research) v čele s Dr. Thomasem Hildebrandtem. Je důležité, aby byl v pavilonu klid, proto jej uzavíráme pro veřejnost. Calvin je odveden do fixačního boxu, kde je nejprve provedeno ultrazvukové vyšetření přes rektum. Vše je v pořádku a proto se přikračuje k dalšímu kroku. Po celou dobu jsou s Calvinem jak jeho noví ošetřovatelé z ostravské zoo, tak Jürgen Krause a Christoph Wöllner ze Zoo Hannover, kteří s Calvinem pracovali více než 10 let. Calvin je klidný a dobře spolupracuje. Začínáme se samotným odběrem. K odběru není zapotřebí žádná technika, odebírá se manuálně masáží přes rektum. Jeden ošetřovatel drží speciální zkumavku na správném místě, druhý drží Calvinův ocas, Dr. Hildebrandt masíruje. Odběr se opakuje několikrát za sebou, vždy s ohledem na zvíře, ale i na odborný tým. Přece jen, odběr u tak vekého a nebezpečného zvířete je vyčerpávající. Spermie zůstávají živé jen několik hodin, proto se mísí se speciálním roztokem. Způsob jejich udržení při životě je ale přísně střežené tajemství, které se nedozvíme ani my.

 

Před tím je však nutné odebrané vzorky zkontrolovat. Bohužel naše obavy se potvrdily. Všechny spermie jsou mrtvé. Není to nic mimořádného. Calvin pářil naše samice naposledy před 16 týdny. Teď, když jsou obě březí (Calvin to pozná dříve než my) a v okolí není žádná samice vhodná k zabřeznutí, jeho spermie zkrátka neaktivují. Pokud začne znovu pářit, jeho spermie znovu „ožijí“. Naštěstí se s touto variantou počítalo a tým IZW má v záloze Calvinovo zmrazené sperma odebrané ještě v Hannoveru. I přesto je celá akce velkým úspěchem – vyzkoušeli jsme si totiž náš nový fixační box, postavený speciálně k tomuto účelu, vyzkoušeli si odběr v praxi a navázali cennou spolupráci s týmem IZW. Fixační box byl postaven díky podpoře statutárního města Ostrava.

K umělému oplodnění Delhi nakonec došlo v neděli 1. listopadu. Zda bylo úspěšné se dozvíme nejdříve za dva měsíce. Pokud ano, mohli bychom se v roce 2011 dočkat hned 3 slůňat narozených v České republice! Držíme našim slonicím palce!

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Doufám, že se to povede.

(Macík, 10. 12. 2009 22:47)

Snad se dočkáme přírůstku.